Nawigacja

Artykuły: Przedszkole

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

24.11.2023

Dzień Pluszowego Misia to święto, które obchodzimy zawsze 25 listopada. Nie jest to data przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica powstania pierwszej pluszowej maskotki w kształcie misia. W związku z tym, że tegoroczne święto przypadło w sobotę, a nie może go zabraknąć w kalendarzu świąt przedszkolnych, Mróweczki, Świetliki i Pszczółki obchodziły je już w piątek 24 listopada.

Tego dnia do przedszkola przybyły licznie pluszowe misie, by obchodzić swoje święto w gronie najlepszych przyjaciół. Wiadomo nie od dziś, że aby zabawa była udana potrzebne jest przede wszystkim świetne towarzystwo. A z kim bawić się lepiej, niż z najlepszym przyjacielem? Podczas wyjątkowej uroczystości był czas na wspólne zabawy, tańce, odrobinę czułości i misiowe smakołyki. Młodsze dzieci poznały, a starsze przypomniały sobie, historię powstania pluszowego misia. Duży, kudłaty miś opowiedział dzieciom o swoich kuzynach i inspirowanych nimi postaciach z bajek. Dzieci obejrzały też misiowe bajeczki i wykonały misiowe prace plastyczne. A po zabawie zabrały do domów misiowe dyplomiki i niespodzianki.

Mamy nadzieję, że misie bawiły się świetnie i odwiedzą nas za rok.


KINO OBJAZDOWE

KINO OBJAZDOWE

22.11.2023

W środę 22 listopada Mróweczki, Świetliki i Pszczółki uczestniczyły w projekcji filmu animowanego "Wróżka Zębuszka". Przygody małej, sympatycznej Violetty, która szkoliła się, żeby zostać Wróżką Zębuszką, bardzo spodobały się młodej widowni. I choć małej bohaterce nie udało się osiągnąc tego celu, to wspólnie z Maxie- dziewczynką, która zaprzyjaźniła się z Wróżką dokonały prawdziwie magicznych rzeczy. Połączone przyjaźnią i mocą zaklęć zrobiły wszystko, by odnaleźć tajny portal do świata magii i ocalić miejską przyrodę, której groziło zniszczenie.


DZIEŃ KREDKI

DZIEŃ KREDKI

22.11.2023

Dlaczego świętowaliśmy dzień kredki? Bo bez niej świat dzieci nie byłby tak barwny i kolorowy... To dzięki kredkom czysta kartka papieru może zamienić się we wszystko, co tylko podpowie nam wyobraźnia. Kredki potrafią przegonić nudę i zapewnić przedszkolakom mnóstwo frajdy podczas tworzenia prac. A malowidła przedszkolaków, podarowane dorosłym, niejednokrotnie wywołują radość i wzruszenie. Dlatego warto docenić ten prosty przedmiot.

W Dniu Kredki, który obchodzony jest 22 listopada, Mróweczki, Świetliki i Pszczółki urządziły wspólne zabawy. Oczywiście było mnóstwo kolorowania i rysowania, ale okazało się, że kredka może też inspirować do zbaw muzycznych, rytmicznych, matematycznych, ruchowych, językowych. Podczas zabaw dzieci utrwaliły także prawidłowy sposób korzystania z przyborów i obiecały dbać o porządek w kącikach plastycznych.

Na pamiątkę kolorowego Dnia Kredki przedszkolaki otrzymały dyplomiki.

 

 


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 2023

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

15.11.2023

 

W środę 15 listopada świętowaliśmy wielkie wydarzenie, wyjątkowy, przełomowy i bardzo emocjonujący moment w życiu najmłodszych przedszkolaków.

We wrześniu rozpoczęła się ich wspólna przedszkolna podróż w świat edukacji, nauki i zabawy. Mamy nadzieję, że będzie to podróż pełna przygód, ciekawych pytań, odkryć, nowych przyjaźni i przede wszystkim pozytywnych wrażeń.

Pasowanie na przedszkolaka zasługuje na należytą celebrację, dlatego jest nam niezwykle miło, że razem z Mróweczkami i Świetlikami, zechcieli świętować zaproszeni goście: Pani Danuta Wowczeniuk- Sekretarz Gminy Terespol; Pani Katarzyna Krawczyk- Dyrektor Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego; Pani Elżbieta Brodacka- Wicedyrektor Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego; rodzice i bliscy naszych kandydatów na przedszkolaków; nauczyciele i pracownicy naszego przedszkola oraz starsi koledzy z grup Pszczółek, Świetlików i Mróweczek, którzy mamy nadzieję będą wspierać mniej doświadczonych kolegów dobrą radą i przykładem, jak być dobrymi przedszkoloakami.

Doniosły moment pasowania poprzedziło krótkie wystąpienie bohaterów święta oraz uroczyście złożona przysięga. Potem nadszedł czas na wyjątkową chwilę, gdy na ramieniu najmłodszych przedszkolaków spoczął wielki ołówek, a Pani Dyrektor oficjalnie przyjeła jedenaścioro kandydatów do społecznosci przedszkolnej. Nadszedł czas na przemówienia i życzenia gości, dyplomy, medale oraz upominki. Po nich były uściski dumnych rodziców i pamiątkowe fotografie.

Trzymamy kciuki za nowe przedszkolaki, by każdego dnia dotrzymywały słów przysięgi...


SZKOŁA DO HYMNU

SZKOŁA DO HYMNU

10.11.2023

 

W piątek dziesiątego listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godzinie 11.11 w szkołach i przedszkolach w całej Polsce oraz placówkach polonijnych w różnych stronach świata rozbrzmiewał "Mazurek Dąbrowskiego", śpiewany przez miliony młodych patriotów.

Także nasze przedszkolaki, wspólnie z pracownikami przedszkola, uczestniczyły w kolejnej edycji akcji SZKOŁA DO HYMNU, promowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Pszczółki, Świetliki i Mróweczki w galowych strojach, z polskimi fragami w rączkach, uroczyście odśpiewały nasz hymn narodowy, a później także piosenkę "Serca biało-czerwone mamy" (słowa i muzyka A. Szewczyk).

Uroczyste spotkanie było podsumowaniem cyklu zajęć o naszej Ojczyźnie. Postawa naszych przedszkolaków świadczy o tym, że miłość do Polski pała w ich małych serduszkach, dlatego każdy z uczestników wydarzenia otrzymał Dyplom Małego Patrioty.


PAŹDZIERNIKOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

31.10.2023

 

We wtorek 31.10.2023 r. gościem przedszkolaków była pani Żaneta Szołucha, mama Juli, ktora przybyła do nas, by poczytać dzieciom.

Tym razem tematyka spotkania była związana z naszą Ojczyzną. Zbliża się Święto Niepodległości, dlatego przedszkolaki we szystkich grupach przygotowują się do tego wydarzenia poprzez poznawanie, utrwalanie i poszerzanie wiedzy na temat Polski. Kształtowanie postaw patriotycznych i poznawanie historii własnego kraju, już od najmłodszych lat, jest niezwykle ważne, dlatego dzieci poznały legendę "O Lechu, Czechu i Rusie". Razem z naszym gościem utrwaliły też "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy i porozmawiały o naszych symbolach narodowych.

Mamy nadzieję, że spotkanie z panią Żanetą rozbudziło dziecięcą ciekawość i zainspirowało do poznawania innych, pięknych, polskich legend. Zachęcamy rodziców do codziennego czytania swoim pociechom, a szczególnie w najbliższych dniach, do sięgania po polskie legendy...

 

 


BOHATERON

BohaterON

20.10.2023 r.

BohaterON to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestnikow Powstania Warszawskiego. Dla najmłodszych Polaków jest to także jedna z pierwszych lekcji historii Polski XX w.

W czwartek 20.10.2023r. nasze przedszkolaki: Mrówki, Świetliki oraz Pszczółki wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w ramach kampanii. Dzieci poznawały losy prawdziwych bohaterów, którzy walczyli w 1944 w Warszawie. Dowiedziały się również kim była sanitariuszka, czy łącznik podczas Powstania.

Aby dowiedzieć się kim jest bohater dzieci wspólnie obejrzały ilustrowane opowiadanie Elizy Piotrowskiej, pt. "Jak zostalem bohaterem". Jak się okazało, nie zawsze trzeba walczyć na wojnie, aby nim zostać. Czasem wystarczy bezinteresownie pomagać innym. Nastepnie podczas burzy mózgów dzieci określały jakie cechy powinien mieć prawdziwy bohater. Najczęściej pojawiały się takie określenia: uczciwy, pomocny, dobry.

Na zakończenie zajęć każda z grup wykonała prace plastyczne, by pokazać że jesteśmy dumni z naszej Ojczyzny, z Powstańców oraz z tego, że jestesmy Polakami.

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

16.10.2023

Tegoroczną uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej świętowaliśmy w poniedziałek 16 października.

Przejęte doniosłą chwilą Mróweczki, Świetliki i Pszczółki dziękowały pracownikom przedszkola piosenką za ich ciężką pracę, troskę i okazane serce. Były życzenia, a także drobne upominki dla każdej z pań: jesienny świecznik- by ciepła atmosfera święta towarzyszyła paniom w chłodne wieczory oraz "Serdeczna Apteczka", w której znalazły się ratunkowe gadżety na niespodziewane trudności. Za wzruszający występ przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po wystąpieniu małych artystów głos zabrała pani dyrektor Kartarzyna Krawczyk, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów. Następnie przepiękne życzenia w imieniu Rady Rodziców złożyła pracownikom przedszkola pani Karolina Mroczek.

 

 

 


WARSZTATY GARNCARSKIE

WARSZTATY GARNCARSKIE

12.10.2023

W czwartek 12 października Mróweczki, Świetliki i Pszczółki wzięły udział w pokazie i warsztatach garncarskich prowadzonych przez pana Krystiana Nowaka. Garncarz przybliżył dzieciom historię swego rzemiosła, opowiedział o wyposażeniu pracowni garncarza i o właściwościach gliny. Następnie zaprezentował wykonanie naczynka na kole garncarskim. Potem do pracy przystąpiły kolejno przedszkolaki. Każde dziecko przygotowało własną porcję gliny, ugniatając ją zgodnie ze wskazówkami naszego gościa, a potem pod czujnym okiem i z niewielką pomocą wprawnych dłoni pana Krystiana powstały śliczne miseczki i serduszka. Po wysuszeniu przedszkolaki ozdobią je farbami i zabiorą do domów.


DZIEŃ DZIEWCZYNEK

DZIEŃ DZIEWCZYNEK

11.10.2023

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Narodowe ONZ, jest obchodzony 11 października. Tegoroczne Święto Dziewczynek uczciliśmy we wszystkich grupach wspaniałą zabawą. Sale przedszkolne udekorowane były specjalnie na tę okazję. Chłopcy składali koleżankom życzenia, śpiewali "Sto lat". Dziewczynki otrzymały kwiatuszki, dyplomiki i odznaki superdziewczynek. Nie zabrakło zabaw przy muzyce. A po zabawie czekał na dzieci owocowy poczęstunek. Uroczystość dostarczyła przedszkolakom dużo wrażeń, śmiechu i radości, a każda dziewczynka na pewno poczuła się wyjątkowo.


DZIEŃ DRZEWA

DZIEŃ DRZEWA

10.10.2023

Budzenie i rozwijanie świadomości ekologicznej najmłodszych ma ogromne znaczenie dla przyszłości naszej planety, dlatego przedszkolaki we wtorek 10 października 2023 r. wzięły udział w wyjątkowym święcie- Dniu Drzewa, które miało na celu podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety oraz promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia.

Świętowanie rozpoczęliśmy spotkaniem integracyjnym, podczas którego nie zabrakło zabaw dydaktycznych, ruchowych oraz zagadek, których tematem przewodnim było drzewo. Dzieci obejrzały też bajkę edukacyjną, z której dowiedziały się jak wielkie znaczenie mają drzewa dla życia zwierząt i ludzi, z jakich składają się części oraz poznały wybrane gatunki drzew iglastych i liściastych. Po wspólnych zabawach wszystkie przedszkolaki wybrały się do lasu, gdzie mogły nie tylko sprawdzić umiejętność rozpoznawania gatunków drzew, ale przede wszystkim czerpać przyjemność z obcowania z naturą. Po powrocie do przedszkola wszyscy otrzymali plakietki "przyjaciół drzew" i dyplomiki za aktywny udział w święcie.

Mamy nadzieję, ze każdy z naszych przedszkolaków zasadzi w przyszłości niejedno drzewo.

 


DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

05.10.2023

 

W czwartek 5 października świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pieczonego Ziemniaka. Była to wspaniała okazja do przybliżenia dzieciom walorów odżywczych i smakowych, a także niezliczonych możliwości wykorzystania tego popularnego warzywa... I to nie tylko w kulinarnych odsłonach. Ziemniak był tematem przewodnim licznych zabaw: matematycznych, tanecznych, ruchowych, plastycznych.

Wstępem do wspólnego świętowania były wesołe zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. Uczestnikom imprezy dopisała nie tylko piękna, jesienna pogoda, ale też świetny humor. Wszystkie uśmiechnięte Mróweczki, Świetliki i Pszczółki z zapałem brały udział w konkurencjach ruchowych, wspólnych tańcach i zabawach. Atmosfera była świetna, a nasze przedszkolaki bardzo aktywne. Gwoździem programu było oczywiście ognisko przygotowane przez rodziców. Dzieci miały okazję posmakować nie tylko pieczonych ziemniaczków, ale także pysznych kiełbasek. Na deser zaserwowano watę cukrową i popcorn. Po posiłku był także czas na swobodne zabawy na placu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie święta rodzicom naszych wychowanków!


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2023

OGÓLONOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29.09.2023 r.

 

Głośne czytanie powinno towarzyszyć dzieciom od chwili narodzin, a nawet wcześniej, ponieważ jest bardzo prostym i skutecznym sposobem na inwestowanie w ich rozwój. O zaletach głośnego czytania możnaby powiedzieć wiele... Czytając dzieciom pobudzamy ich wyobraźnię, rozwijamy kompetencje językowe i komunikacyjne, kształtujemy wrażliwość, budujemy poczucie własnej wartości, poszerzamy wiedzę, uczymy radzić sobie w różnych sytuacjach, dostarczamy pozytywnych wzorców, ale też budujemy z dzieckiem silną więź.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania od ponad 20 lat jest obchodzony 29 września, a jego patronką jest autorka książek dla dzieci i młodzieży Janina Porazińska. W naszym przedszkolu wydarzenie to rozpoczyna cykl comiesięcznych spotkań, promujących głośne czytanie, jako wartościową formę spędzania czasu z dziećmi. Najlepszym miejscem, by poczuć magię książki jest biblioteka, dlatego pierwsze spotkanie odbyło się w jej gościnnych progach. I choć trudno w to uwierzyć, wszystkie przedszkolaki jednocześnie, zostały przyjęte przez panią bibliotekarkę Danutę Płotnicką. Dzieci z przejęciem i uwagą wysłuchały ksiązeczki "Kozucha Kłamczucha" Janiny Porazińskiej, którą czytała pani Danusia. O wyborze lektury zadecydowało nie tylko to, że jej autorką jest patronka święta, ale też ponadczasowe przesłanie, które w sobie niesie. Przecież każdy przedszkolak wie, że nie warto kłamać...

Mamy nadzieję, że wizyta w szkolnej bibliotece sprawi, że Mróweczki, Świetliki i Pszczółki zamienią się w prawdziwe książkowe mole i bardzo często będą odwiedzały z rodzicami gościnne progi naszej biblioteki. Pragniemy, aby nasze dzieci ceniły literaturę, szanowały książki i przede wszystkim czerpały wielką przyjemność z czytania...


DZIEŃ CHŁOPAKA 2023

DZIEŃ CHŁOPAKA

29.09.2023 r.

 

Co roku 30 września wszyscy chłopcy obchodzą swoje święto. Tym razem wypadło ono w sobotę, dlatego nieco przyspieszyliśmy świętowanie i uroczyste obchody Dnia Chłopaka rozpoczęły się w każdej z grup w piątkowy ranek 29 września. Z tej okazji Mróweczki, Świetliki i Pszczółki uczestniczyły w licznych zabawach, konkursach oraz tańcach. Było mnóstwo atrakcji, trochę sportowej rywalizacji, nie zabrakło też gorących życzeń i gromkiego "Sto lat" w wykonaniu dziewczynek i pań pracujących w przedszkolu. Każdy chłopiec otrzymał pamiątkowy dyplomik.


SPEKTAKL "BRZECHWOLANDIA"

WIZYTA W TEATRZE

28.09.2023

 

W czwartkowe przedpołudnie przedszkolaki z grup Świetlików i Pszczółek wybrały się na spektakl teatralny do Białej Podlaskiej. Nie była to jednak zwykła wycieczka, a raczej wspaniała przygoda, bowiem przedszkolaki wspólnie z aktorami Teatru Narodowego Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu odwiedziły niezwykłą Krainę Wyobraźni- Brzechwolandię. Magia teatru sprawiła, że przedszkolaki na kilkadziesiąt minut zapomniały o rzeczywistym świecie i wspólnie z bohaterami spektaklu: Pajacem, Lalką, Robotem, Misiem i Tygryskiem, przeniosły się kolorowego świata marzeń, szczęścia i muzyki. Spektakl był okazją do przybliżenia dzieciom ponadczasowych wierszy znakomitego poety- Jana Brzechwy. Były wśród nich: ”Znaki przestankowe”, "Leń”, "Skarżypyta”, "Kłamczucha", "Samochwała”, "Na wyspach Bergamutach", które nie tylko bawią, uczą, wychowują, ale przede wszystkim rozbudzają wyobraźnię.

Trzeba przyznać naszym przedszkolakom, że na widowni zachowały się wspaniale. A ich uśmiechy były potwierdzeniem, że wycieczka była udana.

 

4,938,702 unikalne wizyty