Nawigacja

Artykuły: Przedszkole

KORNELIADA

Święto patrona naszej placówki -Kornela Makuszyńskiego, obchodziliśmy w tym roku 24 listopada. Przedszkolaki z grup Lisków i Jeżyków uczciły to wydarzenie wesołymi zabawami z bohaterami utworów pana Kornela: małpką Fiki-Miki, Koziołkiem Matołkiem oraz panną Ewą (w podwójnym wydaniu). U Wiewiórek też zaroiło się od Koziołków i Małpek... Dzień patrona był okazją do zapoznania młodszych przedszkolaków z postacią Kornela Makuszyńskiego i jego twórczością, a starsze przedszkolaki mogły utrwalią‡ swoją wiedzę na ten temat. Przedszkolaki zwiedziły też szkołę w poszukiwaniu kącików poświęconych panu Makuszyńskiemu, wykonały fantastyczne prace plastyczne inspirowane jego twórczością i wysłuchały fragmentu książeczki "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki". I choą‡ chwilami losy bohaterów budziły trwogę, to humor naszego patrona sprawił, że ostatecznie radości nie było końca...

 

 


DZIEŃ KREDKI

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Nietypowe święta dostarczają mnóstwa inspiracji do kreatywnych, rozwijających wyobraźnię aktywności. Właśnie dlatego 22 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Kredki. Była to świetna okazja do wdrażania dzieci do dbałości o przybory oraz mobilizowania do pięknej, starannej pracy. Dzień Kredki obfitował w liczne zabawy dydaktyczne, ruchowe, rytmiczne, ale przede wszystkim twórcze. Dzieciaki uwielbiają świetną, kreatywną zabawę, a KREDKA, to pierwsza rzecz, jaką kojarzymy z dziecięcą twórczością. To ona przenosi dzieci w świat marzeń, wyobraźni i koloruje świat tak, jak dzieciom w duszy gra...

Na zakończenie pełnego atrakcji, niezwykle kolorowego dnia przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomiki i magiczne kredki.
ROZSTRZYGNIą˜CIE KONKURSU "PANI JESIEŃ"

Spotkanie z okazji Święta Plonów było wspaniałą okazją do podsumowania konkursu plastycznego "Pani Jesień". Przepiękne prace przedszkolaków wyeksponowane w głównym holu przedszkola cieszyłą oczy odwiedzających jesiennymi kolorami i zachwycają pomysłami.

Po bardzo trudnych obradach jury wyłoniło laureatów, a pani dyrektor Katarzyna Krawczyk podczas uroczystości 17 listopada 2022 r. wręczyła im dyplomy oraz nagrody. Oto zwycięzcy:

I miejsca:

Laura Sobiech,

Franciszek Korneluk,

Alicja Siwagow,

II miejsca:

Jan Mroczek,

Magdalena Litwiniuk,

Alicja Michaluk,

III miejsca:

Julia Borowińska,

Martyna Harasimiuk.

GRATULUJEMY!ŚWIą˜TO PLONÓW

W czwartek 17 listopada Liski i Wiewiórki zorganizowały wspaniałą uroczystośą‡- ŚWIą˜TO PLONÓW, na którą przybyli liczni goście: pani dyrektor Katarzyna Krawczyk, najmłdsze przedszkolaki- Jeżyki oraz personel przedszkola.

Za sprawą młodych aktorów, którzy w cudnych strojach, z przejęciem wcielili się w swoje role, goście mogli poczuą‡ prawdziwy klimat ludowych dożynek.

Uroczystośą‡ pod hasłem " Ileż to pracy i modlitwy trzeba, żeby mieą‡ na stole, na białym obrusie świeży bochen chleba" pozwoliła przybliżyą‡ dzieciom pracę wielu osób: rolnika, młynarza, piekarza, a także docenią‡ jesienne dary sadu, ogrodu, pola oraz trud osób, które przygotowują z nich przetwory, po które możemy sięgnąą‡ zimą.

Po zachwycającym występie Lisków i Wiewiórek wszystkie grupy zostały obdarowane koszami pachnącego pieczywa oraz produktami do przygotowania masy solnej. Po uroczystości w każdej z sal dzieci mogły samodzielnie ulepią‡ z masy różnego rodzaju bułeczki, rogaliki, chlebki, które po wysuszeniu pięknie pomalują.

Następnie dzieci mogły posmakowaą‡ pachnącego pieczywka z masełkiem i dżemikiem z przedszkolnej spiżarni.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA-JEŻYKA

Dziesiąty listopada obfitował w moc wydarzeń. Po wesołych zabawach z okazji Dnia Jeża i pysznym obiedzie nadszedł moment na naprawdę wielkie wydarzenie: PASOWANIE NA JEŻYKA! Było to ogromne przeżycie nie tylko dla rozemocjonowanych dzieci, ale także dla dumnych i mocno przejętych rodziców, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości oraz dla ściskającego kciuki personelu przedszkola.

Małe, ale jakże dzielne i odważne Jeżyki pięknie zaśpiewały gościom, sprawnie wykonały wszystkie powierzone im trudne zadania i uroczyście złożyły przysięgę.

Następnie pani dyrektor Katarzyna Krawczyk uroczyście pasowała najmłodsze przedszkolaki na Jeżyki. Potem nadszedł czas na dyplomy, medale i upominki oraz uściski dumnych rodziców.

Bardzo dziękujemy rodzicom Jeżyków, którzy dołożyli wszelkich starań, by uczynią‡ ten dzień naprawdę wyjątkowym. Dziękujemy za dekrowanie sali, zakup upominków, świetne przygotowanie przedszkolaków i mocno wspierające postawy.DZIEŃ JEŻA

Jeż jest niezwykłym zwierzątkiem. Warto zaznajomią‡ się z jego zwyczajami, poznaą‡ liczne ciekawostki na temat jego życia. Idealnym momentem, by to zrobią‡ jest Dzień Jeża obchodzony 10 listopada. Świętowany jest on coraz częściej w szkołach i przedszkolach. Nie mogło go zabraknąą‡ także u nas, zwłaszcza w grupie Jeżyków... Już od rana Jeżykom towarzyszyła odświętna atmosfera, a JEŻ- symbol naszej grupy- stał się inspiracją do licznych zabaw muzycznych, rytmicznych, matematycznych, ruchowych, językowych i plastycznych. Bardzo wesoło i bardzo aktywnie było w grupie JEŻYKÓW...

Po wesołych zabawach, projekcji filmu edukacyjnego o bohaterze dnia oraz quizie wiedzy o jeżach dzieci otrzymały zasłużone, pamiątkowe dyplomiki.SZKOŁA DO HYMNU

Dziesiątego listopada w przeddzień Święta Niepodległości o godzinie 11.11 cała społecznośą‡ naszego przedszkola włączyła się do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu”. Tym razem wszystkie przedszkolaki podczas uroczystego spotkania wspólnie odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego". Piękną postawą, odświętnym strojem i śpiewem pełną piersią mali Polacy okazali miłośą‡ oraz oddali hołd swojej Ojczyźnie.
MOBILNE PLANETARIUM

Dziś już niemal wszystkie maluchy na co dzień korzystają z elektronicznych zdobyczy techniki. Warto zadbaą‡ o to, by stosowane przez nie technologie nie czyniły szkód, były używane z umiarem i przede wszystkim niosły młodym użytkownikom jedynie korzyści.

Mamy nadzieję, że wizyta mobilnego planetarium, która odbyła się w naszej placówce 4 listopada 2022 r., zaspokoiła dziecięcą potrzebę poznawania świata techniki, rozbudziła w przedszkolakach zainteresowanie kosmosem, przyrodą i pozwoliła się zrelaksowaą‡.

Leżąc lub siedząc na mięciutkiej podłodze w nadmuchiwanej kopule planetarium przedszkolaki uczestniczyły w seansie filmu "Magiczny globus". Projekcja filmu była tym większą atrakcją, że przedszkolaki znalazły się w samym centrum wydarzeń i mogły niemal sięgnąą‡ nieba. Dzieci dowiedziały się z filmu, jak to się dzieje, że mamy pory dnia i pory roku oraz jakie znaczenie ma ich rytm dla życia wielu gatunków roślin i zwierząt na Ziemi.

Na pewno była to cenna lekcja.


PAŹDZIERNIKOWY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W piątek 28 października przedszkolaki odwiedziła Pani Jesień z porcją dziecięcej literatury. O tym, że czytanie dzieciom jest bardzo ważne i potrzebne nie trzeba nikogo przekonywaą‡, a już na pewno nie naszego niezwykłego gościa... Dzieci były oczarowane zarówno książeczką Heleny Bechlerowej, pt. "Kolczatek", jak i samym czytającym gościem... Pani Jesień okazała się niezwykle wnikliwym miłośnikiem literatury. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały utworu, by potem odpowiedzieą‡ Pani Jesieni na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu. Trzeba przyznaą‡, że dzieciaki spisały się na medal...

To już drugie spotkanie promujące głośne czytanie dzieciom...

Ciekawe, kto poczyta nam w listopadzie.

 SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI SOK 22/23

W piątek 28 października Wiewiórki, Liski i Jeżyki uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Małaszewiczach. Edukacja dla bezpieczeństwa jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat, a ta dotycząca bezpieczeństwa w pobliżu torów kolejowych, w takiej miejscowości jak nasza, nabiera szczególnej rangi.

Nasi goście w przystępny sposób przedstawili przedszkolakom zasady bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w tym na przejazdach kolejowo- drogowych. Przypomnieli jak należy odpowiednio zachowaą‡ na dworcu, na peronie, w pociągu oraz podczas przechodzenia przez tory w miejscach do tego wyznaczonych. Dzieci miały również okazję zapoznaą‡ się z ubiorem jaki obowiązuje funkcjonariuszy w trakcie pełnionej służby. Szczególnym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyły się narzędzia pracy naszych gości.

Dziękujemy funkcjonariuszom SOK za poświęcony przedszkolakom czas i niezwykle cenną lekcję bezpieczeństwa.DZIEŃ ZIEMNIAKA 22/23

We wtorek18 października świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pieczonego Ziemniaka. W tym dniu wszystkie grupy uczestniczyły w licznych zabawach inspirowanych głównym bohaterem dnia- ZIEMNIAKIEM. Dzieci przyswoiły sobie wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaków: poznały potrawy, które mżna z nich przyrządzią‡ oraz różne nazwy, którymi w zależności od regionu nazywa się ziemniaki. Starszaki poznały także ciekawą historię ziemniaka, który przybył do Polski w XVII wieku i od tamtej pory nieustannie króluje na naszych stołach.

Wstępem do wspólnego świętowania były wesołe zabawy integracyjne i rytmiczne na boisku, w których z radością uczestniczyły wszystkie Jeżyki, Liski i Wiewiórki. Gwoździem programu było oczywiście ognisko przygotowane przez rodziców. Dzieci miały okazję posmakowaą‡ nie tylko pieczonych, pysznych ziemniaczków, ale także aromatycznych kiełbasek. Po takim posiłku dzieci z energią i uśmiechem na buzi mogły skorzystaą‡ ze sprzętów terenowych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie święta rodzicom naszych wychowanków!


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 22/23

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękowaą‡ swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za uśmiech, życzliwośą‡ i trud włożony w ich wychowanie. Tegoroczną uroczystośą‡ z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowały najstarszre grupy przedszkolaków: Liski i Wiewiórki. Nieco później, bo w poniedziałek 17 października, w przepięknej jesiennej scenerii, przejęte doniosłą chwilą przedszkolaki zaprezentowały pełen humoru program artystyczny, który na twarzach zgromadzonych gości wywołał nie tylko uśmiech, ale i wzruszenie. W uroczystości uczestniczyli pracownicy przedszkola oraz przedstawiciele Rady Rodziców, a także najmłodsze przedszkolaki Jeżyki. Były życzenia i miła, jesienna niespodzianka dla każdego pracownika. Za częśą‡ artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po występie małych artystów głos zabrała pani dyrektor Kartarzyna Krawczyk, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów.

Serdecznie dziękujemy Liskom i Wiewiórkom oraz wychowawcom grup: pani Marzenie Korzeniewskiej i pani Urszuli Kaliszuk za wspaniale przygotowaną uroczystośą‡.MIą˜DZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNEK 22/23

 

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek to jeszcze mało popularne święto. Ustanowione zostało w 2011 roku przez Zgromadzenie Narodowe ONZ i obchodzone jest rokrocznie 11 października.

W naszym przedszkolu szczególny Dzień Dziewczynek uczciliśmy we wtorek, 11 października po raz pierwszy. Dotąd dziewczynki dzieliły swoje święto z paniami i obchodziły je 8 marca w Dniu Kobiet. Jednak małe dziewczynki zasługują na pełnię uwagi dlatego w tym wyjątkowym dniu we wszystkich oddziałach przedszkolnych nie zabrakło niespodzianek, upominków oraz wspaniałej zabawy, której adresatkami były właśnie dziewczynki z grup Jeżyków, Lisków i Wiewiórek. Każda z nich otrzymała prezent oraz legitymację Super Dziewczynki, a także pamiątkowy dyplomik. Chłopcy składali dziewczynkom życzenia, śpiewali "Sto lat", zaprosili do wspólnej zabawy przy muzyce. Szacunek i uprzejmośą‡ należą się dziewczynkom, tak jak chłopcom każdego dnia, nie tylko od święta. Uroczystośą‡ pozwoliła nam przypomnieą‡ przedszkolakom, że mimo różnic, a właściwie to dzięki nim możemy wspólnie tworzyą‡ niepowtarzalną grupę, wyjątkową społecznośą‡ przedszkolną, wspaniały świat.

Dużo emocji i radości dostarczyły dzieciom quizy na temat ulubionych dziewczęcych zabawek i bajek. Sale przedszkolne udekorowane były kolorowymi balonami. Dzień dziewczynek dostarczył dzieciom dużo wrażeń, śmiechu i radości, a każda dziewczynka na pewno poczuła się wyjątkowo.4,327,711 unikalne wizyty