Nawigacja

Artykuły: Przedszkole

ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2023/2024

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

28.06.2024

 

W piątek 28.06.2024r. Mróweczki, Świetliki oraz Pszczółki uroczyście pożegnały przedszkole i powitały wakacje. W tej wyjątkowej chwili przedszkolakom towarzyszyli rodzice, rodzeństwo oraz pani dyrektor Katarzyna Krawczyk, pani wicedyrektor Elżbieta Brodacka, nauczyciele i pracownicy przedszkola.

Po dziesięciu miesiącach wspólnych zabaw i przygód nadszedł czas rozstania. Sześciolatki ze wzruszeniem i przejąciem żegnały swoich wychowawców, nauczycieli i pracowników przedszkola oraz młodszych kolegów. Po wakacjach nasi absolwenci zasiądą w szkolnych ławkach i mamy nadzieję, że nowy etap w ich życiu będzie fantastyczną przygodą, a bagaż przedszkolnych doświadczeń pomoże bez obaw i stresu przekroczyć próg szkoły. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości będziemy z dumą cieszyć się ich sukcesami szkolnymi.

Po przygotowanym przez najstarszą grupę pożegnalnym występie pani dyrektor Katarzyna Krawczyk złożyła życzenia wychowankom i w obecności wzruszonych rodziców wręczyła dyplomy ukończenia przedszkola oraz książeczki absolwentom. Następnie dyplomy i książki otrzymały młodsze przedszkolaki. Nie zabrakło też wakacyjnych upominków dla każdego przedszkolaka od Rady Rodziców.

Kolejnym punktem uroczystości były podziękowania za współpracę, bezinteresowną pomoc i wsparcie skierowane do Rodziców, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w życiu przedszkola.

Życzymy naszym wychowankom i ich rodzinom wspaniałego, bezpiecznego wypoczynku!

 


SPOTKANIE Z LEŚNICZYM 2024

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

17.06.2024 R

 

W poniedziałek 17.06. 2024 r. gościliśmy w przedszkolu tatę Kamila, pana Mateusza Kiczyńskiego, który pracuje w zawodzie leśniczego w Nadleśnictwie Międzyrzec. Spotkanie rozpoczęło się w sali Mróweczek, gdzie zebrały się wszystkie przedszkolaki, by poznać ciekawe informacje na temat pracy leśniczego, jego obowiązków oraz dowiedzieć się więcej na temat lasu.

Nasz gość z prawdziwą pasją opowiadał o swojej pracy, o mieszkańcach lasu, ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci podczas rozmowy z panem leśniczym wykazały się wiedzą na temat prawidłowego zachowania w lesie, a potem mogły w praktyce tę wiedzę zastosować, ponieważ pan Mateusz zabrał przedszkolaki na wycieczkę do pobliskiego lasu. Podczas wędrówki leśnymi ścieżkami dzieci z zaciekawieniem słuchały licznych ciekawostek na temat spotykanych drzew i innych roślin, dowiedziały się też jakie funkcje pełni las w przyrodzie, jakie korzyści czerpią z niego ludzie. Wizyta w lesie uświadomiła przedszkolakom, że ludzie nie zawsze postępują w sposób odpowiedzialny, a ich zachowanie często zagraża środowisku przyrodniczemu, czego przykładem były pozostawione w lesie śmieci oraz ślad po ognisku w miejscu niedozwolonym. Po powrocie na teren przedszkola dzieci otrzymały odblaski w kształcie zwierzątek i słodkie niespodzianki od pana leśniczego.

Wizyta pana Mateusza była cenną lekcją ekologii i szacunku do przyrody. Mamy nadzieję, że dzięki niej przedszkolaki jeszcze bardziej pokochają las, będą umiały cieszyć się jego pięknem, podziwiać go i troszczyć się o jego stan.

Serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi za to wyjątkowe spotkanie!

 OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA 2024

OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA

14.06.2024 R.

 

Olimpiada Przedszkolaka to święto z niecierpliwością wyczekiwane przez małych sportowców oraz kibiców. I choć światowe imprezy olimpijskie odbywają sie co cztery lata, to w naszym przedszkolu jest to doroczne wydarzenie, które zawsze wzbudza sporo emocji. Otwarcia tegorocznej imprezy dokonały panie: Katarzyna Krawczyk- dyrektor Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Małaszewiczach oraz Dorota Tarkowska- nauczyciel wychowania fizycznego. Przedszkolaki wymachując olimpijskimi flagami przemaszerowały w rytm dziecięcego hymnu olimpijskiego po głównym dziedzińcu szkoły, a następnie udały się na Orlik, gdzie przy muzyce zrobiły rozgrzewkę, przygotowując się do rywalizacji.

Zmagania małych sportowców tradycyjnie rozpoczął Bieg Olimpijski w czterech kategoriach wiekowych. Oto zwycięzcy:

Młodsze dziewczęta: I- Wiktoria Gołdowska, II- Wiktoria Gromada, III- Emilia Świejko.

Młodsi chłopcy: I- Jan Mroczek, II- Franciszek Wawryszuk, III- Marcel Kijuk.

Starsze dziewczęta: I-Kornelia Kijuk, II-Julia Zalewska, III-Alicja Kalinka.

Starsi chłopcy: I- Franciszek Knigawka, II-Kajetan Maksymiuk, III-Tymoteusz Moroz.

Zwycięzcom gratulujemy!

Po tej konkurencji na przedszkolaki czekała moc sportowych wyzwań przygotowanych przez panią Dorotę Tarkowską-nauczyciela wychowania fizycznego oraz uczniów szóstej i siódmej klasy Szkoły Podstawowej. Zawodnicy wzięli udział w 10 konkurencjach. Po prawidłowym wykonaniu zadania otrzymywali pieczątkę na karcie konkurencji. Zdobycie wszystkich pieczątek było warunkiem otrzymania dyplomu wysportowanego uczestnika olimpiady oraz medalu. Dzieciaki z entuzjazmem pokonywały przygotowane przeszkody, skakały, biegały, precyzyjnie rzucały do celu, wykazywały się zręcznością, szybkością, uczyły się szacunku do przeciwnika, świętowały wielkie sukcesy i z honorem znosiły drobne porażki. Wiadomo, że do osiągnięcia sportowego sukcesu nie wystarczy talent i wiara w zwycięstwo- potrzeba także treningów i pracy nad sobą. Przedszkolaki uczyły się także gratulować innym, cieszyć się nie tylko swoim zwycięstwem, ale także sukcesem kolegów i koleżanek.

Na zakończenie wielkiej, sportowej imprezy odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów zwycięzcom Biegu Olimpijskiego. Oklaski i gratulacje nie ominęły jednak żadnego przedszkolaka. Wszyscy zasłużyli na medal. Uroczystej medalowej dekoracj Mróweczek, Świetlików i Pszczółek z dumą dokonała pani dyrektor Katarzyna Krawczyk.

Dziękujemy za wspaniałą organizację Olimpiady Przedszkolaka starszym kolegom- uczennicom i uczniom klas szóstej oraz siódmej, i przede wszystkim niezastąpionej pani Dorocie Tarkowskiej! Dzięki Wam mieliśmy prawdziwe święto sportu, zabawy, uśmiechu i zasady fair play.


LAS W SŁOIKU

LAS W SŁOIKU

08.06.2024

Podczas Dnia Rodziny odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Las w słoiku" , którego celem było uwrażliwianie na piękno przyrody oraz zachęcanie do odkrywania bogactwa i piękna natury. Zadaniem uczestników było wykonanie miniatury lasu z wykorzystaniem materiału przyrodzniczego. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, a prace zachwycały oglądających. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace prezentowały się wspaniale. Po długich naradach udało się wyłonić laureatów:

I miejsce- Kamila Fedosiuk

II miejsce- Zofia Rowińska

III miejsce- Zofia Bebko

Wyróżnienie- Jan Mroczek

 

Gratulujemy !!!

 

 


DZIEŃ RODZINY 2024

DZIEŃ RODZINY

08.06.2024

W przedszkolnym kalendarzu zdarzają się takie dni, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z ogromną niecierpliwością i wypiekami na twarzy. Dla Mróweczek, Świetlików i Pszczółek jedenym z takich dni była sobota 08.06.2024 r., ponieważ cała społeczność przedszkolna zebrała się, by celebrować Dzień Rodziny. Wszystkich zgromadzonych gości oraz gospodarzy imprezy powitała pani dyrektor Katarzyna Krawczyk. Następnie przedszkolaki zaprezentowały rodzicom przygotowany na tę okazję program artystyczny pod hasłem: "DZIŚ NA ŁĄKĘ ZAPRASZAMY, DZIEŃ RODZINY OGŁASZAMY!", który zakończył się głośnym "Sto lat!". Dzieci przygotowały też swoim rodzicom upominki z najpiękniejszych polnych kwiatów. Dzień Rodziny to wspólne święto rodziców i dzieci, dlatego także przedszkolaki otrzymały upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na super zabawę z animatorkami, malowanie twarzy oraz wesołe harce na dmuchańcu. Imprezę uświetniła też wizyta funkcjonariuszy Straży Granicznej z psem DJ-em. Każdy uczestnik pikniku mógł obejrzeć prezentowany przez gości sprzęt. Dodatkową atrakcją dla młodych miłośników rolnictwa i motoryzacji była możliwość obejrzenia i sfotografowania się w ciągniku rolniczym i quadzie.

Rodzice przygotowali też smaczny poczęstunek: pyszne grillowane kiełbaski, popcorn i wata cukrowa.

Sobotnie przedpołudnie było wspaniałym czasem, pełnym wzruszeń, radości i uśmiechu, zarówno dla rodziców jak i dzieci. Przede wszystkim był to czas, który rodziny naszych wychowanków mogły spędzić ze sobą, bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień. Życzymy wszystkim rodzinom Mróweczek, Świetkików i Pszczółek dużo zdrowia, uśmiechu, jak najwięcej ciepła, wspólnie spędzanego czasu oraz wzajemnej bliskości, czułości, zrozumienia i tolerancji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości!

 


WYCIECZKA DO REMIZY STRAŻACKIEJ

PRZEDSZKOLAKI W REMIZIE STRAŻACKIEJ

10.05.2024

 

W piątek 10.05.2024 r. Mróweczki, Świetliki i Pszczółki odwiedziły Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Małaszewiczach. Z całą pewnością była to dla nich wspaniała przygoda...

Na miejscu przedszkolaki zostały powitane przez pełniących służbę strażaków, którzy przez cały czas dostarczali dzieciom mnóstwa atrakcji, m.in.: opowiadali o swojej pracy, prezentowali sprzęt gaśniczo-ratowniczy, błyskawicznie przebierali sie w strój do pożaru, prezentowali różne rodzaje strojów, przeznaczonych do akcji w różnych warunkach, a także z cierpliwością odpowiadali na liczne pytania dotyczące zawodu strażaka. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem i sprzętem gaśniczym, a nawet mogły przymierzyć hełmy i spróbować "ugasić pożar" za pomocą węża strażackiego. Finałową atrakcją był pokaz lania wody z armatki wodnej, zakończony orzeźwiającym deszczykiem. Spotkanie z dzielnymi strażakami z JRG w Małaszewiczach było wspaniałym, inspirującym doświadczeniem i sprawiło, że prawie wszystkie przedszkolaki chcą w przyszłości wykonywać ten zawód.

O tym jak ważna i potrzebna jest praca strażaków przedszkolaki wiedzą od dawna, dlatego w podziękowaniu za ich codzienny trud, odwagę, determinację i poświęcenie, przygotowały gospodarzom niespodziankę w postaci wiersza, piosenki oraz słodkich babeczek.

W imieniu Pszczółek, Świetlików i Mróweczek bardzo serdecznie dziękujemy Strażakom za wspaniałą, bezcenną i niezwylke pouczającą przygodę w remizie.

 


DZIEŃ ZIEMI

DZIEŃ ZIEMI

22.04.2024

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia niemal na całym świecie. W tym dniu organizowane są zwykle różnorodne akcje promujące postawy proekologiczne w społeczeństwie. Nasze przedszkolaki doskonale wiedzą, że "Ziemia jest jedna i wyjątkowa, nie da się Ziemi stworzyć od nowa", dlatego starają się dbać o nią każdego dnia. Z okazji święta naszej planety dzieci wzięły udział w spotkaniu integracyjnym, podczas którego mogły wykazć się wiedzą na temat sposobów oszczędzania wody i prądu, selektywnej zbiórki odpadów, recyklingu, odnawialnych źródeł energii. Okazało się, że nasze przedszkolaki to całkiem dobrzy specjaliści w dziedzinie ekologii, dlatego każdy z nich otrzymał odznakę.

Mimo chłodu Pszczółki, Świetliki i Mróweczki wybrały się też na dwór, by posadzić na przedszkolnych grzadkach nowe roślinki oraz posprzątać najbliższe otoczenie.

Mamy nadzieję, że przedszkolaki zawsze z zaangażowaniem i zapałem będą troszczyć się o środowisko.

 

 


KONKURS PIOSENKI "WIOSENNE NUTKI"

WIOSENNE NUTKI

19.04.2024

W wiosennym konkursie wokalnym, który odbył się w piątek 19 kwietnia, wystąpiły utalentowane Pszczółki. W sali starszaków rozbrzmiały radosne dźwięki, a zaczarowana śpiewem widownia trzymała mocno kciuki za młode wokalistki. Trema przed występem była niemal niewidoczna. Wszystkie dziewczynki znakomicie poradziły sobie na scenie,a ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, w związku z tym Jury miało bardzo trudne zadanie. Po wysłuchaniu wszystkich przygotowanych na konkurs piosenek oraz tajnych obradach nastąpił moment wręczenia nagród i dyplomów uczestniczkom.

Oczekiwanie na na tę chwilę umiliły grupowe występy Pszczółek, Świetlików i Mróweczek.

Laureatkami konkursu WIOSENNE NUTKI zostały:

I miejsce- Kornelia Kijuk,

II miejsce- Kaja Antonowicz,

III miejsce- Jagna Olszanka.

Wyróżnienia otrzymały:

Martyna Harasimiuk,

Aleksandra Kozłowska,

Patrycja Wawryszuk.

Wszystkim wokalistkom dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy sukcesów.


TEATRZYK PROFILAKTYCZNY

TEATRZYK POFILAKTYCZNY

16.04.2024

We wtorek 16 kwietnia aktorki Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa, wystąpiły specjalnie dla naszych przedszkolaków w spektaklu, pt. "Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce". Przedstawienie promowało nie tylko prawidłowe odżywianie, ale także szeroko pojęty zdrowy styl życia. Bohaterką widowiska była Księżniczka, która uwielbiała niezdrowe jedzenie i nie lubiła sportu. Spotkanie bohaterki z podstępną Babą Jagą, a potem z tryskającym energią Tygryskiem, doprowadziły Księżniczkę do zmiany niezdrowych nawyków. Dzieci poprzez aktywny udział w widowisku kibicowały głównej bohaterce i wspierały ją w tej przemianie.

Mamy nadzieję, że morał bajki będzie dla naszych przedszkolaków cenną lekcją i skłoni małych widzów do refleksji nad własnym zdrowiem.


OPOWIEŚCI STAREGO DRZEWA

OPOWIEŚCI STAREGO DZREWA

05.04.2024 R.

 

Rok 2024 jest Rokiem Lasów Polskich w powiecie bialskim. W związku z tym w naszej placówce organizowane są zajęcia i inne wydarzenia, których celem jest rozbudzenie zainteresowania wychowanków naturalnym, najbardziej złożonym i niezwykle bogatym ekosystemem leśnym. Jednycm z takich wydarzeń był dzień głośnego czytania. Kwietniowe spotkanie czytelnicze naszych przedszkolaków odbyło się w klimacie ekologicznym, pod gościnnymi gałęziami starego drzewa. Wiekowa lipa snuła opowieść o swoich przygodach, a dzieci z zapartym tchem wysłuchały historii o chwilach szczęśliwych oraz trudnych momentach w życiu drzewa. Bajka zakończyła się morałem: drzewo to skarb dany nam wszystkim, więc o nie dbaj, jak o swych bliskich.

Mamy nadzieję, że słowa te mocno zapadły przedszkolakom w pamięć i serce.


APEL WIELKANOCNY

APEL WIELKANOCNY

27.03.2024

W środę 27 marca przedszkolaki zasiadły wraz z uczniami szkoły podstawowej na widowni i uczestniczyły w cudownym, wzruszającym wydarzeniu, dotyczącym staropolskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Dekoracja, rekwizyty, przepiękne stroje i wspaniale odegrane przez trzecioklasistów role sprawiły, że świąteczny nastrój zagościł w sercach widowni. Po występach świąteczne życzenia złożyli widzom nie tylko młodzi aktorzy, ale także pani dyrektor Katarzyna Krawczyk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców SP, pani Anna Borowińska -Komor.

W imieniu wszystkich przedszkolaków dziękujemy klasie III oraz pani Elżbiecie Kijuk za zaproszenie i gratulujemy wspaniałego występu.

 


POWITANIE WIOSNY

POWITANIE WIOSNY

22.03.2024

W tym roku dzieci z naszego przedszkola, wyjątkowo pierwszy dzień wiosny świętowały 22.03.2024. Nasze świętowanie przedszkolaki rozpoczęły od spotkania integracyjnego, podczas krótkiego montażu słowno- muzycznego, pt. "Pszczółki pani wiosny", przygotowanym przez najstarszą grupę "Pszczółek", pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Marzeny Korzeniewskiej. W czasie przedstawienia dzieci zamieniły się w pszczółki, zająca oraz wróbla. Z zimowego snu obudził się również niedźwiedź  (w tej roli wystąpiła pani Marzenka). Honorowymi gośćmi naszej uroczystości były Pani dyrektor Katarzyna Krawczyk oraz Pani wicedyrektor Elżbieta Brodacka. Następnie Mróweczki oraz Świetliki zaprezentowały swoje wiosenne piosenki. Ostatnim punktem świętowania był wiosenny pochód w okolicy naszego przedszkola. Dzieci miały ze sobą symboliczną kukłę "Marzannę", zielone balony, tabliczki witające wiosnę oraz sylwety owadów symbolizujące nazwy grup (mrówki, świetliki i pszczółki). Podczs spaceru wszyscy wesoło śpiewali wiosenne, radosne piosenki. Na pewno wiosna usłyszała nasze przedszkolaki i bardzo szybko do nas zawita.

 


DZIEŃ DINOZAURA

DZIEŃ DINOZAURA

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

26.02.2024

Dzieci kochają dinozaury, dlatego w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć ich święta, które obchodzone jest zwykle 26 lutego. Właśnie tego dnia najmłodsze przedszkolaki -Mróweczki, przeniosły się w czasie i rozpoczęły wspaniałą, tygodniową przygodę z dinozaurami w roli głównej.

Świetliki i Pszczółki świętowały z małym opóźnieniem, ponieważ w dniu, w którym przypada święto, były z wizytą w teatrze. We wtorek 27 lutego Mróweczki zaprosiły starszych kolegów na dzień głośnego czytania. "Bajki o dinozaurach" Elżbiety Safarzyńskiej pozwoliły przedszkolakom poszerzyć wiedzę o pradawnych gigantach i mniejszych sworzeniach zamieszkujących naszą planetę miliony lat temu. Kolejny dzień przepełniony był superzabawą z okazji Dnia Dinozaura w grupach Świetlików i Pszczółek. Fascynacja prehistorycznymi zwierzętami sprawiła, że wszystkie przedszkolaki z zapałem godnym prawdziwych paleontologów brały udział w licznych zabawach dydaktycznych, ruchowych, plastycznych, językowych, matematycznych, sensorycznych, inspirowanych tematem przewodnim. Ogromne zainteresowanie i wrodzona ciekawość naszych podopiecznych pozwalają wierzyć, że wielu z nich będzie poszukiwać kolejnych wiadomości o dinozaurach na własną rękę. Niektórzy już dziś są świetnymi ekspertami w tej dziedzinie.

Na pewno Dzień Dinozaura był superprzygodą i zachętą do poznawania dziejów Ziemi.


WIZYTA W TEATRZE

W poniedziałek 26.02.2024r . dzieci z grupy Świetliki oraz Pszczółki bardzo miło rozpoczęły nowy tydzień. Tego dnia nasze przedszkolaki udały się autokarem na wycieczkę do Białej Podlaskiej. Celem naszej podróży było poznanie przygód chłopca, który nie chciał dorosnąć. Dzieci obejrzały przedstawienie słowno – muzyczne pt. „Piotruś Pan”. Dzięki aktorom Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia przedszkolaki mogły przenieść się w świat bajek oraz rozbudzić swoją wyobraźnię. Przedstawienie wywołało wiele pozytywnych doznań m.in. radość, śmiech, ale również dreszczyk emocji, szczególnie kiedy na scenie pojawiał się Kapitan Jakub Hak. Nasze przedszkolaki swoim zachowaniem pokazały, że doskonale wiedzą jak należy zachowywać się podczas przedstawień teatralnych. Wyjazd był bardzo udany i zostanie w pamięci na długo.

4,938,665 unikalne wizyty